background background

Yasa Gereği Web Sitesi


Yeni Türk Ticaret Kanunu Yasalaştı. Sermaye Şirketlerine Web sitesi Yaptırma Zorunluluğu Geldi. Ancak Ayda9 ve konunun uzmanları firmalara yasa gereği bir zorunluluktan öte bir kazanç kapısı olarak Internet'e yatırım yapmalarını gerektiğini vurgulluyorlar.Türk Ticaret Kanunu'na En Çok Bilişimciler Sevindi

Yeni Ticaret Kanunu'nun, partilerin uzlaşısıyla hızla kanunlaşması bilişim sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, kanunun bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe ilk dönemde büyümeye yüzde 25'e yakın oranda katkıları olabileceğini belirtti. Tüm ticari şirketlerin internet adresi bulunmasını şart koşan ve şirketlerin yönetim kurulu toplantılarını sanal ortamda yapmasına imkân tanıyan Türk Ticaret Kanunu, en çok bilişimcilere yarayacak. Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'deki 2,5 milyon küçük ve orta ölçekli şirketin (KOBİ) yüzde 75'inin web sitesi bulunmuyor. TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, "Bu nedenle web sitesini zorunlu hale getiren yeni Ticaret Kanunu, Türkiye bilişim sektörünün büyümesine ilk etapta yüzde 25 büyüme getirecek." denildi.

Zaman'ın sorularını cevaplayan TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, yeni ticaret kanunu ve 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ticaret hedefinin hem KOBİ'lerde hem de bilişim sektöründe ciddi bir canlanma yaşatacağını vurguladı. Gürsoy, yaptıkları araştırmada 1,5 milyon şirket ve şirket yöneticisinin de e-posta adresinin bulunmadığı belirtti. 2,5 milyon şirketin yüzde 5'inin dış ticaretle uğraştığını, bu oranın giderek arttığını hatırlatan Gürsoy, sanal ortama yapılan yatırımlardaki yüzde 10 artışın, GSMH'ye yüzde 1,3 oranında katkı sağladığına dikkat çekti.

Türkiye'deki bilişim harcamalarının bilinçsiz olduğunu vurgulayan TÜBİSAD Başkanı, KOBİ'lerin Türkiye'deki toplam istihdamın yüzde 77'sini sağlamasına karşın yüzde 29 oranında katma değer ürettiğini hatırlattı. Ayrıca AB'deki şirketlerde yüzde 50 olan teknolojik altyapı oranının Türkiye'de yüzde 8 de kalması da Türk şirketlerindeki bilişim eksikliğini ortaya koyuyor. Bu sebeple kanunun başta KOBİ'lerin bilişim harcamalarını daha akılcı ve stratejik yapacağını belirten TÜBİSAD Başkanı Gürsoy, "Kanun, toplumun tüm paydaşlarının bilgiye erişebilirliği ve çıkarlarının korunmasını da sağlayacak.Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, iş hayatının gerekleri dikkate alınarak, yönetim kurullarının, genel kurulların elektronik ortamda yapılmasına imkân tanıması, her sermaye ortaklığı açısından, şeffaflık başlığı altında web sitesi kurma zorunluluğu getirmesi, teşebbüslerin yazışma, ihbar, ihtar, fatura, teyit mektubu gibi yazışmalarını elektronik yolla yapmalarını sağlaması, bilişim sektörünün gelişimi ve dijital Türkiye dönüşümü açısından reform niteliğindedir." dedi.

 • KOBİ'ler Bilişimden Uzak
 • KOBİ'lerin yüzde 75'nin web sitesi yok.
 • Yüzde 59'unun kullandıkları bir eposta adresi yok.
 • KOBİ'lerin yüzde 68'i e-ticaret yapmayı planlamıyor.


 • Videolar

  1

  Adobe Flash Player yükleyiniz...
  Foto Galeri
  Ses Dosyaları

  Belgeler  Etiket: web sitesi, yasa, zorunluluk,
  Hit: 1684 | Eklenme: 17.1.2011 13:35:29 | Güncelleme: 6.9.2012 13:43:17


  Google Haritada Yerimiz
  Ayda9 Tanıtım Sitesi | ayda9.com Webtime
  Gizlilik ve Kullanım Şartları